sk  pl  en  de

Jaký to má význam pro veterináře?

  • Děláte pro majitele psů více, než na co byli doposud zvyklí, něco nadstandardního.
  • Záznam o psech vakcinovaných proti vzteklině Vám vytvoří databázi, která poslouží k zpřehlednění rozsahu Vaší vlastní praxe. Víte například teď, kolik psů ročně naočkujete ve své praxi proti vzteklině?
  • Zvýší to kredit Vaší praxe, když pomůžete nešťastnému majiteli psa najít jeho zatoulaného miláčka. Lidé se na Vás budou obracet s důvěrou.

Popis Lyssetky

Již od roku 1998 je možné, stejně jako jinde ve světě, i v České republice označovat psy vakcinované proti vzteklině pomocí známek, které jsou mezinárodně uznávané a jsou ve čtyřech tvarových a barevných provedeních různých podle kalendářního roku. Pro rok 2013 to je - modrá rozeta, pro rok 2014 - zlatý ovál, pro rok 2015 - zelený zvonek a pro rok 2016 - červené srdíčko. Dále se ve čtyřletých intervalech budou tyto tvary a barvy opakovat.

Jaký to má význam pro chovatele?

Ne vždy má majitel psa u sebe očkovací průkaz. Může se stát, že pes na vycházce někoho pokouše. Lyssetka na obojku obsahuje údaj, že pes byl v daném roce vakcinovaný proti vzteklině, dále adresu a telefonní číslo veterináře, který podle pořadového čísla na Lyssetce a ve své kartotéce může ihned telefonicky potvrdit, že pes byl opravdu vakcinován a zabrání tak panice poraněného. Samozřejmě, že to nenahrazuje vyšetření psa na vzteklinu po pokousání, které musí následovat, ale uklidní to napjatou situaci.

Víte co jsou to Lyssetky?

"LYSSETKY" je vymyšlený název, který je určen pro mezinárodní systém označování psů vakcinovaných proti vzteklině speciálními známkami, které po vakcinaci připevní veterinář na obojek psa. Zároveň si vede evidenci psů vakcinovaných proti vzteklině (datum vakcinace, číslo lyssetky, nacionále vakcinovaného psa a adresa majitele). V USA a jiných anglicky mluvících zemích se tento systém nazývá "CANINE RABIES TAGS", což jak jistě sami uznáte, by byl při doslovném překladu dost složitý název a možná i nepřesný.

© 2018 Lyssetky.cz. All Rights Reserved. Designed By JoomLead